Informacje o naszej parafii
Historia parafii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator

Pierwsze wzmianki historyczne o Borkowicach pochodzą z XIV wieku. Zachowane do dzisiaj dokumenty wspominają rodzinę Duninów jako ofiarodawców i dobrodziejów kościoła. Modrzewiowy kościół przetrwał cztery wieki do czasów wojen szwedzkich. Nowy kościół również drewniany ufundował w 1772 roku Jan Giboni, potomek włoskiego rodu sławnych kuźników osiadłych w Polsce za panowania Zygmunta II Wazy. W 1828 roku rozebrano istniejący kościół i z drzewa zestawiono nowy, trzeci już z kolei kościół drewniany, który miał być tymczasowy do momentu wybudowania nowego murowanego. Czwarty kościół w Borkowicach, do dziś istniejący, murowany, neogotycki stanął z fundacji Katarzyny Małachowskiej. Jego budowę ukończono w 1845 roku.

Na wzniesieniu oddalonym pół kilometra od Borkowic znajduje się pamiątkowa kaplica wystawiona w 1933 roku przez ks. Jana Wiśniewskiego w 250. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Wciąż żywe są legendy związane z tym miejscem. Według miejscowego podania okolicznych lasach zagubił się na polowaniu król Kazimierz Wielki. Stanąwszy na wzgórzu, zauroczony pięknem okolicy podobnym do widoku z zamku na Wawelu, nazwał go Krakową Górą. Od niedawna na Krakowej Górze istnieje zadaszona przystań dla turystów oraz punkt widokowy. W pobliżu kapliczki znajduje się końcowa XIV stacja oryginalnej drogi krzyżowej rozpoczynającej się przy klasztorze Sióstr Benedyktynek Misjonarek.